Помогни ни да станем по-добри, като ни отговориш на няколко въпроса! Към анкетата
Зависи изцяло от избора и подготовката!
Да бъдеш собственик на (каквото и да е) животно е отговорност, от която няма почивен ден. Всички се привързваме към домашните любимци, искаме най-доброто за тях и не след дълго започваме да ги въприемаме като част от семейството. Конете не само са доста по-големи от останалите ни животинки, но също и нашите очаквания към тях. В предишната статия обсъдихме колко е важно да се ориентираш в разнообразието от стилове, дисцилини и конни бази, а когато дойде моментът за собствен кон - да бъдеш информиран става още по-належащо.
Защото от момента, в който ти връчат паспорта на коня, всички решения за него зависят от теб.
Качеството на живот на конете лежи изцяло на отговорността на стопаните, а правилният и добре обмислен избор на кон е основа за пълноценни взаимоотношения и по-малко проблеми в бъдеще. Независимо кой стил или дисциплина те влече, преди да се решиш на такава стъпка е редно да отговориш честно пред себе си на някои въпроси.
"Защо искам кон и какво искам да постигна с него?"
За да намериш коня, който ще отговори на всичките ти очаквания, първо трябва си наясно с целите си. Перфектното животно, което може да бъде едновременно бавачка за деца и съвсем начинаещи, да участва активно в развъдна дейност, да бъде самото превъплъщение на атлетизма и спортния хъс и на всичкото отгоре да притежава циркови и каскадьорски умения на практика не съществува. Обективно прецени своите възможности (поискай и мнението на твоя инструктор или треньор), постави си реалистични цели и периметърът на търсене на идеалния за теб кон вече се е стеснил! "Мога ли да си позволя да си купя кон?"
Трудно е да се каже колко струва един кон, защото цената може да варира от няколко стотин до няколко стотин хиляди и се определя субективно от много фактори. След като веднъж стигнеш до изводите от предишния въпрос, специалистите, на които се доверяваш, ще ти помогнат да определиш и адекватен бюджет. Те най-вероятно ще те насочат и към развъдчик или търговец на коне, защото както виждаш, те не се продават в зоомагазините. Но по-важният въпрос всъщност е...
"Имам ли финансовата възможност да отглеждам кон?"
Разходите по отглеждане на коня ще тежат много повече на семейния бюджет, от колкото първоначално похарчената сума. Малко хора имат възможност да гледат конете си вкъщи и Фондация "Тъгъдък" категорично не препоръчва това на неопитни лица. Въпреки че така месечните разходи са по-малко, инвестициите, ангажиментът и отговорността са много по-големи. Не очаквай да разбереш как се отглежда кон от една статия: за това е нужен опит, добър план и многобройни консултации с професионалисти.
Най-добрата опция за начинаещи стопани е да се възползват от услугата "пансион", която се предлага в много конни бази. Цените започват от 350 лв/месец, но могат да бъдат и повече от двойно по-високи в зависимост от материалната база, атрактивността на местоположението и други. Обичайно в тази цена се включва храната, водата, постелята и достъпът на твоя кон до падок. Ветеринарномедицинската грижа, подрязването (и ако е необходимо: подковаването) на копитата и обучението обаче често се заплащат допълнително. Всяка конюшна с добра репутация трябва да е организирала извършването на тези услуги, така че твоят кон да може да се възползва от тях по график или недай си Боже, спешно. Редно е преди да се решиш да притежаваш личен кон да познаваш ритъма на профилактичните обслужвания поне най-общо, а цените им в повечето случаи са близки навсякъде.
След като имаш кон, ще трябва и да го оборудваш, а за качествена амуниция средства не трябва да се жалят. Най-скъпата част от нея определено е седлото, но преди да го купиш не забравяй да поискаш мнението на инструктора/треньора - моделът и размерът трябва да прилягат точно както на теб, така и на коня ти. Качественото седло е инвестиция, която ще се отплаща дълги години, затова си струва да дадеш няколко стотин, дори и няколко хиляди лева.
Това, че си собственик не означава, че нямаш нужда от насоки. Точно обратното.
Колко често ще имаш нужда от тренировки под надзора на опитно око зависи от постигнатото от теб и коня ниво, но и от целите, които имаш. Дори и на любителско или аматьорско ниво е препоръчително да провеждаш поне веднъж седмично тренировка с квалифициран инструктор или треньор, за да не спираш да подобряваш своите умения и тези на коня ти. Състезателните амбиции вървят ръка за ръка с по-сериозна подготовка.
Възраст срещу опит
Един нищо-неразбиращ собственик си купува съвсем необяздено конче и благодарение само на силната емоционална връзка помежду им, започват да препускат през полята и дори се явяват на състезания - това звучи като вълнуващ сценарий за филм, но всъщност комбинацията от млади животни и неопитни ездачи рядко се увенчава с успех и крие много рискове. Аматьорското яздене на млад кон дава изключително незадоволителни резултати в дългосрочен план (а вероятно и беди в най-кратки срокове!). Ако решиш да купиш млад или неопитен кон, предвиди допълнителни средства за неговата професионална подготовка, преди да започнеш да обуваш ботушите за езда.
Преценката кога един кон става подходящ за деца и начинещи е твърде субективна. Ако изходим от факта, че възприетата за стандартна възраст за обяздване на коня е 3 години, то поне до 5-6 той все още не е достигнал върховата си форма и неговото обучение продължава. С добра грижа и съобразена експлоатация, конете живеят и повече от 30 години. Докога те могат да се яздят зависи от индивидуалното състояние и степента на натоварване, но можем да направим скромен извод, че дори да купиш 15-годишно животно, пред вас има още доста ползотворни и пълноценни години. (За възрастните коне вече публикувахме отделна статия.) Избирай сред коне, които имат опит в желаната от теб дисциплина или стил.
Външен вид и темперамент
Има изключително красиви коне, но ако техният характер не подхожда на избраните от теб цели, по-добре подмини офертата и преглътни факта, че не можеш да имаш всичко. Разбира се, водещ фактор пред всичко друго остава нивото на обучение, но някои неща просто са част от темперамента на една или друга порода. Уверявам те, че когато намериш подходящия за теб кон, ще се привържеш силно към него и той ще бъде най-прекрасният на света за теб!
Око да види, ръка да пипне!
Да видиш снимки и клипчета на коня не е достатъчно. Преди да осъществиш сделка, която поставя толкова дългосрочен ангажимент върху теб, отиди на място с твоя инструктор/треньор и направете "тест-драйв". Обърни внимание и на това как се държи коня в конюшната, в падока, по време на оседлаването и на корда, защото в крайна сметка ще прекарваш повече време с него от земя, от колкото на гърба му. Желателно е преди покупката да поискаш и преглед от ветеринарен лекар, за да си наясно с това какво купуваш - точно както караш харесан от теб автомобил в сервиза.
В чужбина е масова практика в договора за покупко-продажба да е включена клауза, която ти позволява да върнеш коня в определен период от време, обикновено няколко месеца. Въпреки че тук това не се случва често, ако ти се предложи, е добър знак за коректността на продавача. При всички положения транспортът е за твоя сметка и трябва да го предвидиш като разход. За да бъде причислено животното към новия животновъден обект, ветеринарният лекар, който обслужва обекта на търговеца, издава пътен лист срещу скромна такса. Той съдържа номера на чипа на коня, регистрационния номер на лицензираното транспортно средство и датата на пътуването. В случаите, когато не се подписва договор, пътният лист е документа, който доказва смяна на собствеността.
“Купувам коня за детето.”
Ех, колко трудно се съчетават две трудни сами по себе си неща: да бъдеш отговорен стопанин и добър родител! Ти познаваш детето си по-добре от всеки друг, но прецени обективно дали желанието му ще устои на пубертета и тежестта на ангажиментите. Освен това, обсъди подробно темата с инструктора/треньора: напълно реално е амбициите на детето да се развият с напредването в тренировките и в даден момент да надрастнат възможностите на коня. Затова е важно да поставите изисквания за бъдещия кон, които да са съвместими с текущото ниво, но и да има перспектива за развитие.
Не забравяй колко голяма отговорност е да бъдеш собственик.
За да бъдеш удовлетворен от покупката и да бъде конят ти щастлив, решението трябва да бъде обмислено и да си готов да посветиш част от сърцето си на това животно. Бъди наясно с целите и възможностите си, но никога не спирай да се опитваш да бъдеш по-добър стопанин от вчера.