Помогни ни да станем по-добри, като ни отговориш на няколко въпроса! Към анкетата
Остаряващите коне имат нужда от повече грижи и специално внимание.
При добра грижа и умерено натоварване през активните години, конете могат да надхвърлят 30 и то не с малко. Много фактори влияят на остаряването при конете, а това как и кога трябва да бъдат пенсионирани се определя както от състоянието на животното, така и от моралните ценности на стопаните. Рано или късно представянето на коня започва да отслабва, умората да надделява все по-бързо и да се появяват различни болежки. Често последният път на възрастния кон е този към кланицата (и почти винаги това е в нарушение на закона). Въпросът за ужасното качество на получените месни продукти настрана, това е лишен от достойнство и напълно неприемлив начин да изпратим от света животно, което е посветило целия си живот в служба към човека.
Ако имаш собствен кон, започни да мислиш за старините му още сега
Никога не е твърде рано да започнем да разсъждаваме за залеза на животните си. Конете на аматьорите и любителите обикновено имат най-добри шансове за спокойни старини. Животните са дълготраен материален актив за един професионален ездови клуб или стопанин, който ги използва за друг тип работа. Тъй като за работещите животни няма пенсионни фондове или здравни осигуровки, добре е предвидливо да се отделят средства, докато конят е все още трудоспособен. Ако един бизнес, който разчита на конете за печелене на доходи, не е готов да се погрижи адекватно за последните им години, то концепцията на този бизнес има нужда от сериозно морално калибриране.
Колкото по-рано конят започне работа, толкова по-рано ще се пенсионира.
В непрофесионалните среди младенческия период на конете често се скъсява и отстъпва място на работа, за която животните не са съзряли достатъчно нито физически, нито психически. Стопани с такива убеждения оправдават решението си с мита, че след определена възраст кончето ще стане твърде буйно и ще спре да възприема нови умения. Тази отживяла догма е съсипала не само младостта, но и целия живот на много коне. Единственото, което е по-лесно докато кончето е младо и неспособно да се съпротивлява, е насилието.
Някои части от тялото на коня завършват развитието си едва на 6-7 годишна възраст, а сериозните натоварвания преди това се отразяват неблагоприятно на растежа. Хуманното обучение с леки упражнения и умерена двигателна активност са полезни за младия организъм, но навлизането в по-сериозен работен режим трябва да е съобразено с индивидуалното развитие и да стане постепенно. Прекомерното натоварване, особено в младенческия период, води до трайни увреждания, които значително скъсяват работния живот на коня. Амортизираните по този начин коне обикновено започват да показват притеснителни признаци на неразположение още след 10-тата си година.
Пенсионната възраст при хората се определя от професията. С конете също трябва да бъде така.
Някои “конски” професии създават голямо напрежение в тялото и съзнанието на животните. Тегленето на тежки товари, продължителното ходене по неподходящи терени и кулминационните постижения в различните спортни дисциплини нерядко са съпътствани от травми, които прекратяват кариерата на конете предварително. Учебните коне за любителска езда често страдат от увреждания, причинени от прекомерна работа на корда (в кръг). Проблемите с гърба не са рядкост при ездитните коне и обикновено се коренят в некоректен избор или поставяне на амуниция, неправилен седеж, прекомерна езда или комбинация от тях. Травмите по краката могат да бъдат от най-различно естество, като немалко от тях са лечими само в известна степен. Обичайно хроничните състояния се обострят при студено и влажно време. Грижите за възрастни коне, които са имали трудни професии, са фокусирани в облекчаването на болежките.
Късметлиите, които се отглеждат с хоби цели и работят в лека до умерена степен, в повечето случаи имат щастливи прогнози за дълги години напред. При спазване на всички принципи на доброто отглеждане и проява на съобразителност, съвестните стопани могат да се наслаждават на преживявания върху седлото много след като започнат да слагат цифрата 2 най-отпред на морковената торта.
Пенсията не е само лежане. А, приготви се и за чести срещи с ветеринарния лекар!
Дори и старите коне имат нужда от движение. Пасищният начин на отглеждане е изключително подходящ за тях, защото по този начин те могат сами да регулират физическата си активност според това как усещат тялото си. Опитен треньор или ветеринарен лекар може да препоръча упражнения за раздвижване, както и да даде насоки за продължаване на лека работа, с оглед на това да се поддържа тонуса на коня.
Отглеждането на възрастни коне е свързано и с някои по-специални грижи. Често те имат затруднения с качването и поддържането на килограми, затова хранителния режим, препоръчан от ветеринарния лекар, трябва да се спазва стриктно. Проблемите със зъбите налагат регулярна зъболекарска намеса, а в по-тежките случаи може да се наложи и преминаването към пелетиран фураж. Тъй като по-възрастните животни обикновено отстъпват пред по-младите и силни индивиди, при групово отглеждане трябва да се обръща изключително внимание на разпределянето на ресурсите и ако се налага, да се хранят отделно.
С остаряването на организма космената покривка може да се изтъни, затова е редно да се предвидят няколко попони с различна плътност за по-студените и дъждовни месеци. Попоната е специално одеяло, което покрива тялото (някои модели дори и врата) на коня, като яке. Възрастните коне са по-податливи на инфекции, затова предпазването им от кърлежи, мухи и други насекоми също е важно.
Редовната грижа за копитата е от ключово значение за конете на всяка възраст. Растежът на копитото при старите животни може да не е същият като преди години, но правилната дължина и форма ще му осигурят незаменим комфорт. Опитен подковач и ветеринарен лекар заедно ще решат дали старчето има нужда от ортопедично подковаване или специално внимание.
Бъди готов за тежки решения
Ако хроничните болежки на стария кон не могат да бъдат облекчени, може би най-правилното нещо е да помислиш за хуманна евтаназия. Със сигурност е трудно да избереш точния момент, но ако любимецът ти вече не може да се наслади дори и на простички удоволствия без да изпитва болка, ще му направиш голяма услуга като му спестиш мъките. По-добре ден по-рано, от колкото ден по-късно.
Осигуряването на спокойни старини е най-достойния начин да се отблагодарим на конете за тяхното присъствие в живота ни. Нека направим това "новото нормално"!