Помогни ни да станем по-добри, като ни отговориш на няколко въпроса! Към анкетата
Какво трябва да знаем за попоните и тяхната употреба?
Природата вече се обагри в есенната си палитра и всичко навън осъмва покрито със слана. Термометрите сякаш са полудели и неуморно танцуват нагоре-надолу, водени от ритъма на амплитудите в денонощната битка между топлината и студа. И докато дърветата събличат пъстрите си листа, животните правят точно обратното – завиват се с пухкавите си зимни кожуси. Кога трябва да започнем да се притесняваме за коня си и какво можем да направим, за да му осигурим комфорт през студените дни?
Температурният диапазон, в който здравите коне се чувстват добре е по-голям от нашия. Необходимо е да се съобразяваме с това, защото в противен случай чистите ни намерения да бъдем грижовни стопани могат да им навредят. В предишни статии вече сме разглеждали въпроса с антропоморфизма и би трябвало да знаем, че физиологичните разлики между хората и конете са твърде фундаментални, за да приравняваме усещанията и нуждите си с техните.
Зоната на комфорт за повечето коне в крепко здраве е между 5 и 25°С. При такава температура метаболизмът не се натоварва излишно с допълнителни терморегулативни функции. Някои породи и кръстоски са достатъчно добре подсигурени и за далеч по-сурови условия.
Но температурата изобщо не е единствения показател, който заслужава нашето внимание. Всъщност, силните ветрове, особено когато са съчетани с проливни валежи, могат доста да променят картинката. Животните инстинктивно се обръщат с гръб към посоката на вятъра или търсят подслон – естествен (дървета, храсти, форма на терена, която осигурява завет) или създаден от нас. Най-добрият сценарий включва нашите коне да могат сами да избират дали да останат на открито или да потърсят защита от стихиите в навеси със свободен достъп. Когато се отглеждат групово, често можем да видим конете да споделят топлината си плътно един до друг. Намокрените от дъжда животни се въргалят, за да изцедят космената си покривка от излишната вода.
Козината на коня е невероятно приспособление. Естественото й омазняване отблъсква студените водни капки още преди да стигнат до повърхността на тялото. Затова е важно да не прекаляваме с чистенето и козметичните процедури при конете, които живеят целогодишно навън. Космената покривка има и друга много важна функция: пилоерекция. Всяко косъмче по тялото на коня настръхва и после приляга обратно към тялото, заклещвайки изолационен слой от топъл въздух близо до кожата. Това е причината да виждаме коне със скреж или дори сняг по тях през зимата: истинско доказателство за запазването на топлината.
Когато външните условия станат по-сурови от оптималните, метаболизмът започва да изразходва допълнителна енергия, за да поддържа телесната температура. Това се случва на първо място чрез разграждането на фибри в храносмилателния тракт – което на простичък език означава, че конят ще хапва повече сено в студеното време – и в повечето случаи това е напълно достатъчно. В природата няма нищо случайно. Хубавата есенна паша (по народному „отàва“) помага на конете да натрупат някой друг килограм, който да бъде свален през зимата. При отглеждане в близки до естествените условия, леките промени в теглото на коня през различните сезони са нещо съвсем нормално и здравословно. Ако животните излезнат на паша през пролетта по-затлъстели, рисковете от ламинит нарастват значително, защото в младата трева се съдържат повече захари. (А това е сериозно заболяване, за което е добре да разпиташ ветеринарния си лекар!)
Но разбира се, има и изключения, когато е необходима допълнителна грижа. Конете, които целогодишно са подложени на сериозно физическо натоварване, както и бременните или лактиращи кобили не могат да си позволят да губят много телесна маса. По-трудно се възстановяват възрастните животни и тези с определени заболявания. За спортните коне гъстата космена покривка означава повече потене и по-трудно изсъхване, затова стопаните им обикновено стрижат със специални машинки части от тялото или направо цялата козина. Тези животни имат нужда от завиване с попона – специално одеяло за коне. Също както и човешките дрехи, попоните се изработват от най-различни материи и пълнежи. Можем да ги поставим в следните категории:
Няма правило, което да определя кога и от каква попона ще има нужда нашия кон - всичко трябва да е съобразено с изброените по-горе фактори и да използва най-леката, но удачна за условията дебелина и материя. Невероятно важно за комфорта и безопасността на коня е попоната да бъде поставена правилно и да е с точния размер. Повечето марки предлагат таблици, в които е указано как да бъдат взети мерките, но в най-общия случай се взима дължината на гърба от холката до началото на опашката в сантиметри. Коланчетата, с които се закопчава попоната под корема (а при някои модели и между задните крака) трябва да бъдат кръстосани. Ширината на една човешка длан трябва да може да се побере между попоната и всички части на тялото на коня.
При екстремни условия на климата, дори и здравите животни могат да изпитат нужда от попона. Винаги трябва да подхождаме индивидуално, защото презавиването може трайно да увреди пилоеректилната функция на космената покривка, както и да доведе до изпотяване, с което ще се стигне до обратния ефект – конят да изстине, вместо да се стопли. В периоди на продължително застудяване, стопаните ежедневно трябва да проверяват как е поставена попоната и дали тя не е причинила протривания.
Поставянето на голямо шумкащо покривало с висящи от него закопчалки и шумно велкро може да бъде изнервящо или даже страшно за някои коне. Няколко добре структурирани тренировъчни сесии с положително подкрепление могат значително да улеснят тази важна процедура и да я превърнат в чудесен повод за вкусни наградки.
Темата „за или против“ попоните понякога е повод за спорове между стопаните, вероятно защото преценката остава субективна. Но това, че в крайна сметка не можем да стигнем до универсална формула за попоните, не означава, че решението ни кога да завиваме коня си е обречено да бъде неоснователно. Избягвай антропоморфизма, анализирай всички фактори – възраст, порода, здравословно състояние, хранене, възможност за движение – и твоят кон ще се чувства комфортно през цялата година!