Помогни ни да станем по-добри, като ни отговориш на няколко въпроса! Към анкетата
„Пътят към Ада е постлан с добри намерения“: сентенция, която заслужава да бъде на първа страница в паспорта на всеки кон и над портата на всяка конюшня.
Обилните пролетни валежи и свежият развигор донесоха така жадувания от нашите очи зелен цвят. Докато дърветата все още цъфтят и сгъстяват короните си, тревата избуява под нежното пролетно слънце. Стопаните на дворове и градини, въоръжени с наточени коси и заредени тримери, вече са започнали изтощаващия маратон по поддръжка на перфектно окосена морава.
Изхвърлянето на окосена трева в контейнери за битови отпадъци е забранено. Вероятно дори и това да не беше така, много хора съвсем добронамерено биха опитали да „оползотворят“ понякога значителните количества биомаса като храна за тревопасните животни наблизо. В крайна сметка, те ядат трева, нали така? Окосена или изпасана, не би трябвало да има голямо значение, а?
Ъ-ъ! Изобщо не е същото. Напротив – един куп окосена трева може да бъде смъртна присъда за един кон!
На първо място трябва да осъзнаем, че не можем да разчитаме на животните да контролират апетита си във всякакви ситуации. В естествени условия, т.е. когато пасе, конят поема тревата с определено темпо, ограничено от нуждата да се откъсва всеки залък. Освен това животното трябва да се придвижва и по пасището, обикновено по една-две крачки на всеки няколко хапки. Когато струпаме голяма купчина вече окосена трева пред коня, той е разбираемо изкушен да поеме много по-голямо количество сочен тревен фураж за много по-кратко време. Това е изключително опасно, защото може да доведе до фатална колика.
Допълнителен риск представляват по-късите на дължина откоси, каквито обикновено се получават от редовно поддържаните дворове, защото животните могат да започнат да гълтат почти без да дъвчат. Създава се пряка опасност от задавяне, а и не само. За разлика от човека и кучето, устата на коня не се пълни със слюнка само при вида и аромата на храна. Слюнкоотделянето започва със стриването на фуража между зъбите. По-малко дъвчене - по-малко слюнка и още по-голяма заплаха за храносмилането.
Особено мокри и в топло време, сочните фуражи бързо започват да ферментират. Това е причината окосената трева да се затопля минути след като е събрана на голям куп. Анаеробната (безкислородна) среда в центъра на купчината е идеална за развитието на потенциално опасни микроорганизми. Така вместо вкусна вечеря, неволно можеш да докараш на коня ботулизъм.
Повечето коне се справят отлично в подбора на безопасни за консумация растителни видове по време на паша. Но когато биомасата е струпана и наситнена, отровни билки и други неподходящи треви могат да минат под радара на иначе невероятното обоняние на коня. Дори и да няма такива в твоята почерпка, нека не забравяме, че декоративните тревни смески не са селектирани с оглед на фуражните им качества и рядко се оказват безопасна храна за конете. От подхранвани със синтетични торове или по друг начин химически обработвани площи (каквито често са дворните, парковите и междублоковите пространства) е меко казано рисковано да се добива фураж без надзора на компетентно лице.
Може би най-важното предупреждение остава никога, ама наистина никога да не се дава храна на животни без знанието и изричното съгласие на стопаните. Редица състояния при конете налагат спазването на строг хранителен режим и даже най-обикновена ливадна трева може да доведе до усложнения. Единственото по-лошо от здравословните проблеми на коня за обичащия стопанин би било да не може да разбере причината за тях.
Ето и няколко идеи какво да правим с окосената трева:
Ако тревният чим е с естествен произход, не е третиран с химикали и имаме съгласието на стопаните, можем да оставим разпръснатата окосена трева да изсъхне на слънце за ден или два и след като започне да прилича повече на сено, отколкото на салата, да я изхраним на животните.
Най-късите и ситни окосени тревички са идеални за компостиране, а могат и да бъдат оставяни по моравата за биологично подхранване.
Ако тревата е окосена преди цъфтеж, може да се използва за мулчиране в градината.
Сподели тази статия, за да предпазим повече коне от излишни страдания - информацията е сила. Подкрепи Фондация „Тъгъдък“ с дарение по банкова сметка или чрез PayPal. Благодарим от сърце!