Помогни ни да станем по-добри, като ни отговориш на няколко въпроса! Към анкетата
Естествените наклони на терена са невероятно полезни за конете.
Съвършено равните пасища са голяма рядкост
И добре, че това е така! Движението нагоре и надолу по хълмисти терени носи големи ползи за физиката на всички животни, включително и човека. Планината ражда хора, а полето - тикви. Нали така се казва?
Разбира се, че основната част от тренировките по езда се извършва на почти идеално подравнени манежи. Освен че така начинаещите ездачи се чувстват доста по-комфортно, опитните пък могат да работят върху по-сложни и изискващи упражнения без да затрудняват допълнително конете. Най-младите коне често изпитват затруднения с поддържането на балансирано и ритмично движение и именно към това е насочена работата с тях в самото начало.
Свободното движение, работата от земя и ездата по наклонен терен развиват необходимите за така важния баланс мускулни групи. Особено без ездач, тялото на коня се адаптира към преразпределението на тежестта в пространството по възможно най-естествения начин. Редовното изкачване и слизане на хълмчета е тренировка с много полезни ефекти.
Задницата на коня стъпва много по-напред под тялото, а гърбът се повдига. Тази специфична рамка е изключително желана във всички дисциплини на конния спорт, защото предницата на коня "олеква", той става много по-удобен за управление, а ангажираният гръб поема натоварването по-ефективно и без да се амортизира. Изтласкващата сила на задницата се развива симетрично с всички останали части на тялото. Чрез движението по неравен терен това се случва съвсем натурално и може да бъде поощрено от стопаните и приучено в конете.
Не е за подценяване и факта, че когато конете се отглеждат в пасища с наклони те стават много по-внимателни в това къде стъпват и като цяло движенията им са по-осъзнати.
Симетричното развитие на физиката на коня има огромно значение за всеки стопанин, който желае животните му да бъдат здрави и дълголетни. Подобно на хората, конете също проявяват предпочитание към работа с натурално по-удобната част на тялото си. Независимо от това обаче, крайната цел на всеки тандем трябва да бъде хармонично физическо развитие. Целенасоченото движение по съответния диагонал на наклона може да помогне за подсилването на видимо по-слабата страна на коня (лява или дясна). Игнорирането на несиметричността води до сериозна амортизация на по-упражняваната половина на тялото, както и до проблеми с баланса, ритъма и качеството на изпълняваните упражнения.
Здрав дух в здраво тяло
Работата с коня извън равния манеж носи ползи и за неговата психика. Процесът по извеждането на тренировките извън познатата среда се нарича генерализация на уменията и е показателен за успешното изграждане на връзката между ездач и кон. Крайният етап от всяко обучение е универсална способност за изпълнение на различни упражнения в разнообразни обстановки.
Винаги е добра идея първите тренировки нагоре и надолу да бъдат без добавената тежест на ездача и натоварването да се увеличава постепенно. Ползите от това движение могат да се усетят дори и на ходом. Все пак е редно да подчертаем, че галопът с ездач по силно наклонен терен надолу е крайно нежелателен, защото може да бъде доста опасен. И в двете посоки седежът на ездача се изменя спрямо възприетото за правилно изправено положение на горната част на тялото. Със сигурност това е тема, която да дискутираш със своя треньор или инструктор.
Терените с по-голям наклон често се използват като пасищни сектори, защото всяка друга обработка би причинила сериозна ерозия и деградация на почвата. Постоянното затревяване е основна мярка срещу водната и ветровата ерозия, а в дъждовните сезони по-високите части от падока се оттичат по-бързо и предлагат на животните сухо място за паша и почивка.
Не се отдръпвай от неравните падоци, а ако нямаш възможност да оградиш и обезопасиш такива, помисли за възможности да тренираш върху наклонен терен. Ползите са твърде много, за да пропуснеш!